Przez prawie 6 wieków Opatówek był miastem. Prawa miejskie utracił w 1870 roku po powstaniu styczniowym na podstawie ukazu cara Aleksandra II z 1 czewca 1869 r. Była to jedna z represji rosyjskiego zaborcy, która dotknęła mniejsze miasta wspierające patriotów walczących przeciw zaborcy w powstaniu styczniowym 1863-1864.
Po prawie 150 latach Opatówek może odzyskać status miasta. Z propozycją podjęcia działań w celu przywrócenia praw miejskich wystąpiło do władz samorządowych Opatówka Towarzystwo Przyjaciół Opatówka.
Jako obywatele wolnego kraju mamy prawo wypowiedzieć się i decydować o najważniejszych dla nas sprawach.
Udział w konsultacjach społecznych będzie wyrazem sprzeciwu mieszkańców wobec woli carskiego imperatora.
Przywrócenie statusu miasta będzie aktem sprawiedliwości dziejowej.
Przywrócenie statusu miasta miejscowości do 5 tysięcy mieszkańców (a takim jest Opatówek liczący ponad 3700 osób) nie niesie ze sobą żadnych niekorzystnych dla mieszkańców konsekwencji finansowych.
Nie wzrosną z tego powodu podatki i opłaty, które są ustalane przez radnych wybieranych w wyborach samorządowych przez lokalną społeczność.
Miejscowości do 5 tysięcy mieszkańców korzystają z różnych przywilejów (dodatki wiejskie, stypendia, fundusze unijne dla wsi) niezależnie od statusu: miasta czy wsi. Dodatkowo mogą korzystać z funduszy przeznaczonych dla miast.
Tereny miejskie mają ułatwione procedury odrolnienia terenów rolnych na cele pozarolnicze, co może sprzyjać powstawaniu nowych zakładów i miejsc pracy.
Zmiana statusu miejscowości nie wiąże się z koniecznością wymiany dowodów osobistych i innych dokumentów.
Nie ma żadnych podstaw do zwiększania administracji, czy podwyższania pensji burmistrza w stosunku do pensji wójta z powodu uzyskania statusu miasta.
Koszty administracyjne zmian związanych z przywróceniem statusu miasta dotyczą jedynie Urzędu Gminy i są niewielkie (zmiana pieczątek i szyldów).
Nie bójmy się decydować w sprawach istotnych dla naszej społeczności. Każdy głos jest bardzo ważny!