Wśród licznych organizacji przedwojennego Opatówka dużą rolę odegrało Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół".
Jest to najstarsza polska organizacja patriotyczno-wychowawcza. Powstała 7 lutego 1867 roku we Lwowie. Jej celem było pobudzenie uczuć patriotycznych i kształtowanie charakterów młodych ludzi poprzez ćwiczenia fizyczne, które miały dawać tężyznę fizyczną, a także hart ducha, dyscyplinę i współdziałanie.
W Opatówku Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" zostało założone w 1919 roku przez zarządzającego fabryką sukna p. Tylko. Prezesem "Sokoła" na początku lat trzydziestych był p. Stefan Banasiak, a naczelnikiem p. Marczak, portier w fabryce sukna. Organizacja posiadała sztandar ufundowany w 1921 roku, który na początku wojny zabrali Niemcy i porzucili na strychu posterunku gestapo mieszczącego się w organistówce. Wydostał go stamtąd, okazując wielką odwagę kominiarz p. Gieszczyński i ukrył w fabryce sukna. Dzięki temu sztandar przetrwał wojnę.
Poza uprawianiem ćwiczeń gimnastycznych członkowie "Sokoła" organizowali wycieczki, stworzyli też własną bibliotekę i teatr, który prowadził p. Furmanek, a grali w nim między innymi p. Arnold i p. Zenon Nowicki
Członkowie "Sokoła" ubierali się bardzo elegancko. Dziewczęta nosiły białe bluzki i białe czapki z rydelkami, chłopcy - garnitury, charakterystyczne peleryny i czapki.
Działalność "Sokoła" przerwał wybuch wojny. Organizacja odrodziła się dopiero w 1989 roku w Warszawie. Dziś posiada 50 towarzystw i 5 tysięcy członków w całej Polsce. W Opatówku nie została reaktywowana.
"Opatowianin", czerwiec 1998