Wystawy


Sztuka jako okno na Europę

Jadwiga Miluśka

"Sztuka jako okno na Europę" - to temat wystawy nawiązujący do tytułu programu "Biblioteka jako okno na Europę" realizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną im. Braci Gillerów w Opatówku współfinansowanego przez Unię Europejską. Podkreśla on, jak ważną rolę w poznawaniu innych krajów oraz nawiązywaniu i utrzymywaniu kontaktów między ich mieszkańcami odgrywa sztuka.

W czasach, gdy w Polsce na zwiedzanie krajów europejskich mogli sobie pozwolić tylko nieliczni, a pozostali musieli zadowolić się oficjalnymi publikacjami poświęconymi zagranicy, rysowane i malowane reportaże z podróży europejskich były jednym z cenniejszych źródeł wiedzy o kulturze, architekturze i życiu tych krajów.

Jedną z pasji artysty-grafika - Władysława Kościelniaka jest podróżowanie. Artysta nigdy nie rozstaje się ze swoim szkicownikiem, zapisując pośpiesznie ołówkiem, długopisem czy tuszem swoje pierwsze wrażenia, spostrzeżenia czy pomysły. Wiele z tych szkiców uzyskuje ostateczną postać dopiero w pracowni Artysty. Tak powstają całe cykle i pojedyncze prace, będące jednocześnie dokumentem odwiedzanych krajów i przemierzanych szlaków. Twórczość Władysława Kościelniaka jest odzwierciedleniem jego pasji poznawania świata i rejestrowania zabytków, ale także fascynacji przyrodą i morzem. Różnorodności tematów towarzyszy wielość technik plastycznych, w których odbija się bogactwo świata stworzonego przez człowieka i naturę.

Wystawa "Europa jako okno na świat" jest niewielką prezentacją prac Artysty, które powstały w czasie lub w wyniku Jego wędrówek po krajach europejskich. Wiele z nich narodziło się w czasie rejsów statkami, np. prace ukazujące Grecję, Włochy, Hiszpanię, Portugalię, Cypr i Maltę. Inne powstawały w czasie licznych podróży po Europie. W tematyce prac dominuje architektura, zwłaszcza sakralna, której bogactwo i różnorodność stylów fascynuje Artystę. Uwagę zwracają także pejzaże pokazujące piękno i egzotykę zwiedzanych krajów oraz miejsca, z którymi w różny sposób związali się wybitni ludzie wykraczający swoim talentem poza granice krajów urodzenia czy zamieszkania. Możemy więc obejrzeć widok z okna domu, w którym mieszkał Fryderyk Chopin na Majorce oraz katedrę w Antwerpii - miejsce wiecznego spoczynku Piotra Pawła Rubensa.

Prace, które powstawały pod wpływem artystycznych przeżyć Twórcy, pokazują zarówno to, co powszechne i uniwersalne, jak i to, co charakterystyczne dla krajów europejskich zmierzających do stworzenia jednolitego organizmu gospodarczego. Budzą więc świadomość naszej przynależności do tej samej społeczności i kultury europejskiej, niosą przesłanie wspólnoty naszej kultury i cywilizacji europejskiej, przy jednoczesnym ukazaniu jej bogactwa, różnorodności i niepowtarzalności.


W czasie otwarcia wystawy w bibliotece
W czasie otwarcia wystawy w bibliotece

Stanisław Słopień i Władysław Kościelniak
Stanisław Słopień i Władysław Kościelniak

Data utworzenia: przed 2009-01-01
Data aktualizacji: 2009-01-01

Najpopularniejsze

Brak osbługi Flash lub Javascript w Twojej przeglądarce.

Przeglądaj TAGI

Mapa strony