Wystawy


Polscy monarchowie

Od lipca 2014 r. zapraszamy do oglądania nowej wystawy w naszej bibliotece. Prezentujemy na niej portrety królów i książąt polskich autorstwa Aleksandra Lessera i Toniego Szczepańskiego.

Większości z nas znany jest poczet namalowany przez Jana Matejkę i to na tyle głęboko, że naszych władców utożsamiamy jednoznacznie z wyobrażeniami mistrza Jana. Poczet Lessera powstał 30 lat wcześniej i pozwala nam na inne spojrzenie.

Aleksander Lesser narysował 40 portretów w ołówku, a jego głównym celem było zachowanie prawdy historycznej. Poczet został opublikowany w 1860 r. Po latach został nieco zapomiany. Pamięć o nim przywrócił Tomy Szczepański, który pokolorował rysunki Lessera. 

 

Aleksander Lesser żył w latach 1814-1884. Był malarzem, rysownikiem, ilustratorem. Studiował na Oddziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Dreźnie i Monachium. Podróżował po Europie gromadząc polskie zabytki: broń, rękopisy, rekwizyty królewskie, itp. Po powrocie do Warszawy otworzył własną pracownię, udzielał także lekcji malarstwa i aktywnie włączał się w organizację kulturalnego i naukowego życia Warszawy i Krakowa.

Tworzył głównie obrazy o tematyce historycznej, starał się przedstawić realistycznie na płótnie dzieje Polski. Malował także obrazy o treści religijnej, zajmował się ilustrowaniem dzieł literackich, był  scenografem, krytykiem i badaczem sztuki.

 

Tony Szczepański to polski informatyk, historyk, bibliofil mieszkający w Stanach Zjednoczonych w Fort Lauderdale na Florydzie.

Pochodzi z rodziny bestialsko zamordowanej w okresie stalinowskim za działalność niepodległościową. Autor wielu publikacji historycznych oraz przedsięwzięć o charakterze kulturalnym i społecznym. Stworzył i finansuje utrzymanie wielojęzycznej strony internetowej dla ratowania Muzeum Polskiego w Rapperswilu. Przyjaciel naszej biblioteki.

 O pracach Toniego Szepańskiego pisał artysta heraldyczny Leonard Suligowski:

Zostałem zaproszony przez Tony’ego Szczepańskiego na konsultacje w związku z opracowywaniem przez niego Wielkiego Herbarza Polskiego. To, co zobaczyłem, przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Byłem jedynym, który mógł przypatrzyć się jego pracy nad kolorową wersją ołówkowych wizerunków polskich władców Aleksandra Lessera. Wydawało mi się, że nie jestem w pracowni informatyka, lecz artysty, który z wielką pieczołowitością i starannością dobiera kolory do każdego portretu monarchy. Widziałem, jak z minuty na minutę, z godziny na godzinę, postać króla stawała się coraz żywsza. I tak Szczepański zamierza przywracać do życia czterdzieści ołówkowych portretów polskich władców. Stworzył wersję, która zdumiałaby i oczarowałaby samego Lessera.

 

 

 

 







Data utworzenia: 2014-07-29
Data aktualizacji: 2015-03-23

Najpopularniejsze

Brak osbługi Flash lub Javascript w Twojej przeglądarce.

Przeglądaj TAGI

Mapa strony