Nasza biblioteka od kilkunastu lat współpracuje z Ochotniczymi Strażami Pożarnymi z gminy Opatówek. Przynosi to korzyści obu stronom. Druhowie-ochotnicy pomagają w organizowaniu rajdów rowerowych i innych imprez bibliotecznych, zapewniając bezpieczeństwo ich uczestnikom oraz propagując swoją działalność.
Bibliotekarze wspomagają strażaków-ochotników m.in. w organizowaniu rajdów młodzieżowych drużn pożarniczych, a przede wszystkim w dokumentowaniu historii OSP. Bibliotekarze opracowali już cztery monografie jednostek OSP z: Opatówka, Sierzchowa, Chełmc i Tłokini Wielkiej.
W ostatnim czasie zaangażowaliśmy się w pracę na rzecz rozwoju ruchu kronikarskiego w OSP w Wielkopolsce. W lutym 2013 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Opatówku odbyły się warsztaty dla kronikarzy OSP z Wielkopolski (zobacz relację).
19 października 2013 r. w Bibliotece Publicznej w Starym Mieście odbyły się drugie takie warsztaty dla druhów-kronikarzy. Wśród prowadzących, pomiędzy uznanymi specjalistami, takimi jak: dr Rafał Dmowski, sekretarz Komisji Historycznej przy Zarządzie Głównym Zwiazku OSP RP, adiunkt Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Przyrodniczo – Humanistycznego w Siedlcach; Andrzej Dudziak bibliograf z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w w Poznaniu; Piotr Rybczyński, kierownik konińskiego oddziału Archiwum Państwowego w Poznaniu; Bogdana Siwińskiego, długoletniego kronikarza z OSP Roztoka, znalazła się także Małgorzata Judasz z naszej biblioteki.
Nasza biblioteka za wkład pracy wniesiony na rzecz rozwoju ruchu kronikarskiego w Ochotniczych Strażach Pożarnych w Wielkopolsce otrzymała podziękowania od Stefana Mikołajczaka, prezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego w Poznaniu.