Komisja Konkursowa w składzie:
Krzysztof Dziedzic – sekretarz Gminy Opatówek
Jan Kowalkiewicz – prezes Towarzystwa Przyjaciół Opatówka
Robert Matczak – członek Stowarzyszenia Kolejowych Przewozów Lokalnych
Jadwiga Miluśka-Stasiak – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej im. Braci Gillerów w Opatówku
obradowała dwukrotnie w dniach: 16 i 22 listopada 2012.
Na konkurs wpłynęło 9 prac, w tym 3 prace uczestników dorosłych z Kaliszan i 6 prac uczniów gimnazjów z Chełmc, Koźminka i Sierzchowa.
Praca jednej z uczestniczek – uczennicy gimnazjum - została zdyskwalifikowana ze względu na plagiat – tekst przepisany dosłownie z książki prof. Edwarda Polanowskiego W dawnym Kaliszu. Poznań 1979 – rozdział Od Kalisza do Warszawy s. 94-105. Ponadto jedna z pozycji podanych w bibliografii pracy dotyczyła archeologii.
Jury postanowiło przyznać następujące nagrody:
w kategorii „Dorośli”: nagrody dla p. Marcina Galanta za interesujące przedstawienie tematu „Kolej w literaturze, filmie i muzyce” oraz dla p. Krzysztofa Martyny za opowiadanie oddające atmosferę dworców kolejowych i oczekiwania na pociąg; wyróżnienie dla p. Pawła Szymańskiego za krótkie opowiadanie przedstawiające senne zwidy rodem z kolejowego dworca.
w kategorii „Uczniowie gimnazjum”: nagrody dla uczennic Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Koźminku: Joanny Trzcińskiej za ciekawe przedstawienie pamiętnika starego pracownika kolei z okresu początków tej kolei, za umiejętne wykorzystanie wiedzy zawartej na stronie internetowej oraz za właściwe sporządzenie bibliografii i dla Pauliny Poniatowskiej za bardzo ciekawe opowiadanie fantastyczne, którego akcja toczy się na kolei; wyróżnienie dla Patrycji Kurzawy z Gimnazjum w Koźminku za wspomnienie młodego pracownika kolei, który zaczynał swoją pracę w czasie budowy kolei warszawsko-kaliskiej i umiejętne wykorzystanie wiedzy na ten temat opublikowanej wcześniej przez inne osoby, choć w tej pracy nie podano bibliografii. Dodatkowe wyróżnienie otrzymuje Natalia Cofalska z Zespołu Szkół w Chełmcach za stronę estetyczną pracy konkursowej.
W Regulaminie konkursu zaznaczono, że prace powinny być samodzielne, co wydaje się oczywistym. Jury zwróciło jednak uwagę na bardzo niepokojące, pojawiające się już w poprzednich konkursach zjawisko dosłownego spisywania opublikowanych już tekstów drukowanych lub podawanych w Internecie. Przepisywanie cudzej pracy i podpisywanie się pod nią jest plagiatem, kradzieżą cudzych dóbr intelektualnych i jest karalne. Podobnie wykorzystywanie tekstów ze stron internetowych na zasadzie „kopiuj-wklej”. Uczestnicy konkursów mogą i powinni, korzystać z dostępnej wiedzy, jednak nie w formie dosłownego kopiowania. Źródła wiedzy uzyskanej z opublikowanych już prac powinny być ujęte w bibliografii.
Dosłowne przepisywanie cudzych prac lub znacznych ich fragmentów, jako własnych, świadczy także o lekceważącym stosunku niektórych uczestników konkursu do członków jury i przekonania, że nie znają oni literatury związanej z tematem konkursu.
Konkurs pt. ”Kolej w naszym życiu”
Regulamin
Adres biblioteki:
Gminna Biblioteka Publiczna im. Braci Gillerów
Pl. Wolności 18
62-860 Opatówek