Imprezy biblioteczne


Wspomnienia z Uzbekistanu - spotkanie z Janem Japasem-Szumańskim

Jadwiga Miluśka-Stasiak

· spotkania · TPO ·

W piątkowe popołudnie 8 października 2013 r. Biblioteka gościła redaktora Jana Japasa-Szumańskiego, który przyjechał do Opatówka na zaproszenie Towarzystwa Przyjaciół Opatówka. W spotkaniu uczestniczyli członkowie Towarzystwa oraz czytelnicy Biblioteki.

Jan Japas-Szumański wiele podróżuje i z pasją opowiada o swoich podróżach. Tym razem tematem Jego opowieści był Uzbekistan. Dzięki fotografiom wykonanym w czasie niedawnej wyprawy do Uzbekistanu słuchacze mogli się przenieść do kraju o ciekawej kulturze, bogatej w dawne zwyczaje i niezwykłą architekturę.

Uzbekistan, to kraj powstały po rozpadzie ZSRR o powierzchni  dwukrotnie większej od powierzchni Polski, lecz o znacznie mniejszej liczbie ludności. 70% mieszkańców stanowią Uzbecy, dominującą religią jest islam. Ma to odzwierciedlenie w architekturze tego kraju. Jan Japas Szumański przygotował fotografie stolicy Uzbekistanu liczącej ponad 2 mln mieszkańców – Taszkentu oraz dwóch innych ośrodków: Buchary i Samarkandy.

Uczestnicy spotkania mogli podziwiać architekturę zabytkowych budowli islamu w Taszkencie, które przetrwały trzęsienie ziemi w 1966 r.: medresy Kukeldasz i medresy Barakchana z XVI w. Wędrowaliśmy po ulicach i placach, gdzie słychać szum przepięknych fontann i czuć zapach bogactwa przypraw nieznanych w naszym kraju. Wielu mieszkańców nosi niezwykle barwne tradycyjne stroje. Na targowiskach można zobaczyć bogactwo plonów z miejscowych upraw. Narodowym napojem jest zielona herbata, której parzenie jest ceremonią. Uzbecy hołdują tradycjom nie tylko w ubiorze i diecie, ale także w leczeniu chorób, stosując ziołowe leki zalecane jeszcze przez Awicennę – najwybitniejszego uczonego islamu żyjącego na przełomie X i XI wieku. Najpowszechniejszą tkaniną jest bawełna, a w jej uprawie powraca się do tradycyjnych metod.

Z Taszkentu przenieśliśmy się do Buchary położonej na pustyni Kyzył-Kum. Od XIV w. Buchara wchodziła w skład imperium Timura. W mieście zachowało się ok. 140 zabytkowych budowli, w tym medresa Uług Bega z XV w. i mauzoleum Bujan Kuli-chana z XIV w. Zachwyciła nas także Samarkanda – jedno z najstarszych miast Azji Środkowej. Przy głównym placu miasta zwanym Registan mieści się szereg zabytkowych budowli o niezwykłych kształtach architektonicznych i kolorowych zdobieniach. Znajduje się tam między innymi grobowiec Tamerlana, medresa Uług Bega z XV w., meczet Bibi-Chanun i inne wspaniałe budowle lśniące złotem i bogactwem barw mozaik.

Spotkanie z Janem Japasem-Szumańskim było bardzo ciekawe. Wiele osób zapragnęło zwiedzić Uzbekistan i chętnie uczestniczyłoby w kolejnych wędrówkach po świecie, który zaprasza bogactwem natury, architektury i kultur.





Data utworzenia: 2013-10-11
Data aktualizacji: 2013-10-11

Najpopularniejsze

Brak osbługi Flash lub Javascript w Twojej przeglądarce.

Przeglądaj TAGI

Mapa strony