Podróżą do Maroka i poznaniem tamtejszej kultury i zwyczajów zaczął się w bibliotece w Opatówku cykl spotkań pod hasłem Wiele kultur – taki sam człowiek zorganizowany w ramach II edycji Spotkania Kultur Fundacji Atqi. Celem projektu Spotkania Kultur Fundacji Atqi jest zainspirowanie dzieci i młodzieży do wymiany międzykulturowej, do rozmowy o wartości dialogu pomiędzy różnymi kulturami, do szukania podobieństw i różnic. Honorowy Patronat nad projektem objął profesor Michał Buchowski Dyrektor Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej z UAM w Poznaniu.
Na spotkania, które odbyły się 8 i 15 czerwca 2018 r. zostali zaproszeni uczniowie klas piątych ze szkoły podstawowej w Opatówku wraz z wychowawczyniami. Prowadzącą spotkania była Ada Widawska nauczycielka w szkole podstawowej w Marchwaczu, prywatnie wielka pasjonatka podróży i wolontariuszka fundacji Atqi.
Ada Widawska odwiedziła wiele państw, miała przyjemność doświadczać przygód na różnych kontynentach. Na tym spotkaniu skupiła się na kulturze arabskiej i Berberach z Wysokiego Atlasu. Dzięki wielu zdjęciom i pamiątkom, które przywiozła z podróży w znakomity sposób pokazała jak ludzie jedzą, bawią się, ubierają, jak wyglądają ich domy. Kolorowe stroje, brzęczące ozdoby, aromatyczne przyprawy i egzotyczna muzyka pozwoliły znakomicie wczuć się w opowieści podróżniczki. Ciekawym akcentem spotkania była możliwość przymierzania różnych elementów garderoby i uświadomienie sobie, że bez niektórych praktyk modowych wytrzymanie gorąca na pustyni nie byłoby możliwe.
Ada Widawska podczas swojej prezentacji często podkreślała, że powinniśmy doceniać to co posiadamy i jak żyjemy. Opowiadała, że ludzie, których spotkała podczas swoich podróży żyli w różnych warunkach – byli biedni i bogaci, ale wszystkich łączył uśmiech, potrzeba zabawy, jedzenia, poznania drugiego człowieka, a przede wszystkim potrzeba bezpiecznego życia w gronie rodziny.
Podczas gdy w bibliotece w Opatówku polskie dzieci słuchały opowieści z Afryki inna grupa wolontariuszy Fundacji Aqi dotarła do Maroka do doliny Atqi. I dzięki wsparciu Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Rabacie i Ministerstwa Edukacji w Maroku przeprowadziła warsztaty na temat Polski oraz przekazała m. in. prace, filmy i prezentacje przygotowane przez dzieci z Gimnazjum pod okiem Ady Widawskiej.
Kolejne spotkanie w ramach cyklu planowane jest na jesień. Wówczas Ada Widawska zabierze uczniów ze szkoły podstawowej w Opatówku do dalekich Chin.