20 listopada na ostatnie zajęciach z cyklu zajęliśmy się tematem na życzenie - fotografią cyfrową. Krótko omówiono podstawowe zasady robienia zdjęć i sięgnęliśmy po aparaty i telefony. Ponieważ ani pora, ani pogoda nie była odpowiednia na zajęcia plenerowe zadaniem było obfotografowanie wnętrz, w których mieliśmy zajęcia.
Po kwadransie, siedliśmy do komputerów. Uczyliśmy się tworzyć foldery, nadawać i zmieniać nazwy oraz przenosić zdjęcia z aparatów fotograficznych lub telefonów do folderów w komputerze. Następnie poinstalowaliśmy na laptopach uczestników program Picassa i omówiono jego podstawowe funkcje. Testowaliśmy najczęściej stosowane operacje: prostowanie, przycinanie, rozjaśnianie i przyciemnianie oraz polecenia, które dają efekty artystyczne. Praca ze zdjęciami okazała się bardzo wciągająca, mamy więc nadzieję, że wszyscy przystąpią do dalszych, już samodzielnych eksperymentów.
Ostatnim punktem programu było podsumowanie cyklu zajęć. Wszyscy otrzymali dyplomy. Niespodzianką dla uczestników była mini-loteria, w której można było wygrać drobne pamiątki PCRS. Prowadząca została obdarowana przepiękną orchideą w doniczce, która będzie zdobiła czytelnię biblioteki w Opatówku.
13 listopada 2014 r. zajmowaliśmy się e-zakupami i e-bankami.
Na początek przejrzeliśmy kilka sklepów internetowych w poszukiwaniu rozmaitych towarów: od kolczyków z brylantami do książek, kosmetyków i zabawek. Prześledziliśmy procedurę składania zamówienia w jednym z e-sklepów, pomijając jednak ostatni punkt – potwierdzenie, bo na razie były to zakupy „na niby”. Jedna z pań wyszukała sobie uszczelkę do lodówki, o którą bezskutecznie pytała w sklepach stacjonarnych, więc umówiłyśmy się na wspólny zakup.
Zapoznaliśmy się także z aukcjami internetowymi. Ponieważ dwóch panów chciało kupić modemy do Aero 2 wyszukaliśmy najkorzystniejszą ofertę, przejrzeliśmy opinie o sprzedającym i kupiliśmy sprzęt.
Rozmawialiśmy o plusach i minusach zakupów w internecie, oraz o tym, że każdą przesyłkę przy odbiorze należy sprawdzać w obecności kuriera lub listonosza.
Ponieważ za każde zakupy trzeba zapłacić, zajmowaliśmy się także internetowymi kontami bankowymi. także o internetowych kontach bankowych. Uczestnicy mogli zobaczyć podstawowe funkcje e-konta, sposób wykonywania przelewu, sprawdzanie salda, potwierdzenia wpłaty.
Płacenie w Internecie, to niewątpliwa wygoda, jednak należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, dlatego też rozmawialiśmy o hasłach, sprzęcie oraz zabezpieczeniach serwisów transakcyjnych.
6 listopada 2014 r. tematem przewodnim zajęć była poczta e-mailowa. Wszyscy założyli sobie bezpłatne konta pocztowe i ćwiczyli wysyłanie i odbieranie wiadomości do siebie nawzajem.
Ponieważ czas pozwolił, zaprezentowano także obsługę konta użytkownika telefonu komórkowego. Uczestnicy zobaczyli w jaki sposób można samodzielnie zarządzać usługami związanymi ze swoim telefonem komórkowym oraz wysyłać bezpłatne sms-y z Internetu.
28 października weszliśmy wreszcie na dłużej do Internetu. Uczestnicy poznali podstawowe funkcje przeglądarki i wyszukiwarki.
Szukaliśmy odpowiedzi na różne pytania: jak miała na imię żona Mickiewicza, ile kosztuje i jak wygląda Porsche, jak zrobić omlet.... - jednym słowem tekst, grafika i filmy w sieci. Można było odwiedzić kilka miejsc w Internecie, w których są godne polecenia, sprawdzone przepisy kulinarne.
Przy okazji wpisywania zapytań (gdzie leżą źródła Wisły?) omówione zostały zasady pisania liter z polskimi znakami diakrytycznymi oraz funkcje klawiszy na klawiaturze.
Poruszyliśmy także zagadnienie prywatności w sieci. Przeglądaliśmy i usuwaliśmy historię przeglądania stron www i inne dane prywatne.
Omówiono także zalety i wady oraz sposób uzyskania BDI Aero2. Kilku uczestników wyraziło zainteresowanie zamówieniem karty i zostali oni zaproszeni na spotkania indywidualne.
Ponieważ zostało jeszcze trochę czasu, ćwiczyliśmy korzystanie z tłumacza i map Google.
Zapraszamy na następne zajęcia w czwartek 6 listopada 2014 r. na godz. 17.00. Będziemy zajmować się pocztą e-mail.
23 października 2014 r. na drugich zajęciach z cyklu, w dalszym ciągu ćwiczyliśmy pracę z oknami w systemie Windows oraz rozmawialiśmy o programach antywirusowych i konieczności aktualizacji oprogramowania w naszych komputerach. Szukaliśmy programów antywirusowych zainstalowanych na laptopach oraz nauczyliśmy się uruchamiać skanowanie systemu. Można też było zobaczyć jak odszukać w sieci, pobrać i zainstalować bezpłatnego antywirusa.
Na następnych zajęciach będziemy szukać różnych informacji w Internecie, opowiemy jak zamówić bezpłatny dostęp do Internetu Aero2 oraz jak chronić prywatność w sieci. Zapraszamy we wtorek 28 października 2014 r. na godz. 17.00.
16 października 2014 r. odbyły się pierwsze zajęcia komputerowe z nowego cyklu "Spokojnie, to tylko internet". Okazało się, że jest duże zainteresowanie poznawaniem cyfrowego świata, bo przybyło aż 21 osób z Opatówka, Kalisza, Szałego, Marchwacza, Tłokini Wielkiej, Zmyślanki, Rajska, Michałowa Czwartego i Chełmc. Na początek uczestnicy zapoznali się z ideą pracy Latarnika PCRS oraz głównymi założeniami Lokalnego Planu Działania realizowanego ze wsparciem "Stowarzyszenia Miasta w Internecie". Wszyscy zgodzili się, że postępująca cyfryzacja życia codziennego skłania do ciągłej nauki.
Każdy z uczestników powiedział kilka słów o sobie, o dotychczasowych doświadczeniach z komputerem oraz o tym, czego chciałby się nauczyć. W trakcie, na tablicy flipchart zapisywano zgłaszane tematy. W ten sposób utworzył się program całego cyklu zajęć.
Aby nie marnować czasu, zajęliśmy się konkretną pracą z komputerem. Ćwiczyliśmy włączanie i wyłączanie komputera, pracę z myszką, podstawy pracy z oknami oraz omówiono elementy pulpitu Windows. Na życzenie uczestników weszliśmy także do Internetu.
Na następnych zajęciach nadal będziemy ćwiczyć pracę z oknami sytemu Windows, zobaczymy jak szukać informacji w Internecie oraz omówimy sposoby zabezpieczania komputera przed zagrożeniami z Internetu. Zapraszamy 23 października 2014 na godz. 17.00.