Zajęcia 24 lutego 2015 r. różniły się nieco od poprzednich, bo były to już ostatnie z cyklu. Na początku wyjaśniliśmy dlaczego mapy Google nie chciały nam wytyczyć drogi do Pekinu. Następnie przyszedł czas na pytania od uczestników: o co chodzi z ciasteczkami na stronach internetowych?, jak poszukać filmów i ulubionej muzyki?, co to jest ten Facebook?, jak płacić rachunki przez internet?
Po wyjaśnieniu, zademonstrowaniu i przećwiczeniu tych zadań, przeszliśmy do wybranych ciekawych stron i usług. Mówiliśmy o zasadach zachowania bezpieczeństwa w Internecie i o konieczności zachowania ograniczonego zaufania do miejsc, które wymagają podania naszego numeru telefonu (czytać wszystko dokładnie, szczególnie to, co drobnym drukiem!). Słuchaliśmy radia w internecie, porównywaliśmy ceny na Ceneo, Skąpiec i Allegro. Przetestowaliśmy internetowy autostop. Porozmawialiśmy też o możliwości zamówienia darmowego dostępu do Internetu. Chętni zostali zaproszeni na spotkania indywidualne.
Na koniec, tradycyjnie już wręczono dyplomy uczestnictwa w zajęciach latarniczych. Każdy wylosował także jedną z małych niespodzianek: pamiątki latarnicze, "słodycz w kulce" lub "słodycz na patyku". Losy dodatkowo zawierały mądry cytat, aforyzm, przysłowie do przemyślenia.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzę zachowania aktywnej, otwartej postawy w stosunku do komputerów, Internetu i nowych zjawisk, tak szybko zmieniającego się świata.
Dziękujemy Dyrekcji Zespołu Szkół w Tłokini Wielkiej za udostępnienie pracowni komputerowej, nauczycielom i pracownikom administracji i obsługi za pomoc, bez której te zajęcia nie mogłyby się odbywać, koleżance Magdalenie Misiak i Jej synowi Kamilowi za rozwieszanie plakatów i pomoc w propagowaniu zajęć oraz Damianowi Jakóbczakowi, także za pomoc w rekrutacji.
Spotkanie 17 lutego rozpoczęliśmy przypomnieniem procedury wchodzenia do Internetu i wyszukiwania informacji. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami odszukaliśmy stronę www.latarnicy.pl i przejrzeliśmy relacje i zdjęcia z poprzednich spotkań. Przy okazji odszukaliśmy „Korzystnik Internauty”(tutaj), przejrzeliśmy jego zawartość i ćwiczyliśmy przeglądanie wielostronicowych plików PDF. Teraz każdy będzie wiedział jak samodzielnie w domu czytać „Korzystnik…”.
Następnie wróciliśmy do wyszukiwarki Google, a ponieważ właśnie były ostatki sprawdziliśmy na ile sposobów można przyrządzać śledzie. Przeczytanie wszystkich propozycji zajęłoby więcej czasu niż zakup produktów, przygotowanie potrawy i jej zjedzenie. Po wyszukiwaniu ogólnym sprawdziliśmy także efekty wyszukiwania grafiki i filmów, zmieniliśmy jednak nieco tematykę.
Zajęliśmy się także innymi ciekawymi i przydatnymi usługami Google jak mapy, tłumacz oraz Street View. Sprawdziliśmy m.in. gdzie odbędzie się najbliższy konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich i jak tam dojechać, prześledziliśmy trasy samochodowe, piesze i rowerowe do wybranych miejsc w Polsce i na świecie, pospacerowaliśmy ulicami Tłokini i Opatówka dzięki Steet View, sprawdziliśmy w tłumaczu jak wznosić toasty po węgiersku, czy witać się z Grekami. Niepowodzeniem zakończyło się jedynie wytyczenie trasy do Pekinu, gdzie mieszka córka jednego z uczestników.
Następne, ostatnie już zajęcia w Tłokini Wielkiej odbędą się we wtorek 24 lutego w godz. 16.00-18.00.
Na drugim spotkaniu 10 lutego 2015 r. zajmowaliśmy się kilkoma funkcjami komputerów, z których można korzystać offline. Było to podyktowane uszkodzeniem łącz internetowych. Na początku okazało się, że wszyscy doskonale radzą sobie z uruchamianiem laptopów i komputerów. Następnie z powodzeniem testowaliśmy akcesoria systemu Windows: kalendarz oraz kalkulator. Ponieważ najczęściej wykorzystywaną powszechnie funkcją komputerów, obok usług internetowych, jest pisanie, zajęliśmy się tym bez zbędnej zwłoki. Na pulpicie każdy utworzył nowy dokument edytora tekstów, omówiliśmy szczegółowo klawiaturę i przystąpiliśmy do pisania. Każdy próbował stworzyć własną wizytówkę. Uczyliśmy się pisania wielkich liter, polskich znaków diakrytycznych, zmieniania kroju, rozmiaru, koloru, efektów specjalnych czcionki, rozpoczynania nowego akapitu oraz poprawiania błędów w tekście. Na koniec każdy zapisał utworzony przez siebie plik, sprawdził, czy rzeczywiście w komputerze zachował się stworzony dokument, a na koniec usunął plik do kosza.
Kolejny cykl zajęć komputerowych z Latarniczką Polski Cyfrowej Równych Szans odbywa się w Zespole Szkół w Tłokini Wielkiej. Pierwsze spotkanie 3 lutego 2015 r. zgromadziło aż 18 osób z Tłokini Wielkiej, Tłokini Kościelnej, Opatówka, Szałego i Michałowa.
Na początku, jak zwykle, została przedstawiona idea programu Polska Cyfrowa Równych Szans a uczestnicy opowiedzieli o swoich oczekiwaniach. Choć było kilka osób, które już korzystały z Internetu, to wszyscy zgodnie stwierdzili, że chcą zacząć „od samego początku”.
Nie tracąc czasu zabraliśmy się do działań praktycznych: podpięliśmy kable do laptopów i uruchomiliśmy sprzęt. Uczestnicy dowiedzieli się o tym, co może się przytrafić podczas włączania komputerów, poznali różne przyciski i wtyczki na obudowie.
Chociaż komputery służą nie tylko do korzystania z Internetu, jest to jedna z ciekawszych i przyjemniejszych możliwości. Nic dziwnego, że wszyscy od razu chcieli wejść do sieci. Prowadząca krótko opowiedziała o elementach pulpitu, przeglądarkach i wyszukiwarkach, a potem weszliśmy do Internetu. Wywołaliśmy wyszukiwarkę internetową oraz poszukaliśmy informacji na kilka wspólnie wybranych tematów. Uczestnicy poznali znaczenie elementów widocznych na stronach z wynikami wyszukiwania, linki oraz przećwiczyli korzystanie z nich. Można było przekonać się, że ciekawe informacje znaleźć można nie tylko na pierwszych kilku stronach wyników wyszukiwania. Przy okazji ćwiczyliśmy korzystanie z klawiatury i myszki lub panelu dotykowego, minimalizowanie i maksymalizowanie okien i korzystanie z pasków stanu. Spotkanie zakończyło się poznaniem zasad i przećwiczeniem prawidłowego wyłączania komputerów.
Zajęcia zostały przeprowadzone dzięki współpracy z Zespołem Szkół w Tłokini Wielkiej. Dziękujemy pani dyrektor Teresie Kobierskiej oraz kadrze Szkoły za pomoc i życzliwość.