W październikowe środy 2011 roku odbyły się pierwsze w nowym sezonie "Poranki z książeczką" dla dzieci. Okazało się, że w zajęciach chętnie uczestniczą nie tylko same dzieci ale i... dziadkowie.
Jedne z zajęć prowadziła sama dyrektor Jadwiga Miluśka-Stasiak. Szczególnym aplauzem dzieci cieszyło się naśladowanie stukotu kół pociągu za pomocą tupania.
Pierwsze po wakacyjnej przerwie "Poranki z książeczką" odbyły się 5 października 2010 roku. Część dzieci, które odwiedzały nas do tej pory, poszła już do przedszkola (mamy wieści, że dobrze nas wspominają i tęsknią za "Porankami)". Cieszymy się jednak, że pojawili się nowi mali czytelnicy.
Są już stałe punkty "Poranków", takie jak czytanie książeczek i rozmowy o nich; spacer po bibliotece; wspinanie się na najwyższą biblioteczną drabinę; zabawa w chowanego oraz własnoręczne komputerowe wypożyczanie książeczek przez dzieci - czasem z małą pomocą bibliotekarki.
24 listopada 2009 roku odbyły się pierwsze zajęcia dla najmłodszych z cyklu "Poranki z ksiażką".
Dzieci przyszły ze swoimi ulubionymi maskotkami - misiami. Głównym tematem spotkania były oczywiście misie. To z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia. Maluchy zwiedziły także całą bibliotekę i miały okazję wejsć na najwyższą drabinę. Cały czas naszym najmniejszym gościom towarzyszyły mamy lub babcie.
Mali czytelnicy, którzy przyszli 1 grudnia rozmawiali o Mikołaju, zbliżających się świętach i wymarzonych prezentach. Wspólnie narysowali obrazek z choinką oraz wysłuchali przeczytanej bajeczki.
Głównym tematem spotkania 8 grudnia były kolory w otaczające nas świecie. Miały okazję wysłuchać fragmentów książeczki Poznaję kolory Urszuli Kozłowskiej, a potem praktycznie zastosować nabyte wiadomości przy kolorowaniu obrazków dla najmłodszych.
Na pierwszym spotkaniu w nowym roku, 5 stycznia, dzieci uczyły się rozpoznawać podstawowe kształty: kółka, kwadraty, prostokąty. Zabawiły się także w odszukiwanie tych form w swoim otoczeniu. Okazało się, ze ulubiony punktem programu spotkań jest wchodzenie na drabinę biblioteczną.
12 stycznia dzieciaki poznawały nazwy i wygląd zwierząt egzotycznych: lwa, tygrysa, słonia, żyrafy, małpy, nosorożca. Próbowały także swoich sił w kolorowaniu rysunków je przedstawiajacych.
2 lutego bohaterem dnia została lokomotywa - ta z wiersza Tuwima oraz inne lokomotywy, wagony i pociągi. Oprócz przeglądania ksiazeczek na ten temat, dzieci bawiły się ustawiając się w ciuchcię i "jeżdżąc" po całej bibliotece.
9 lutego dzieci rozmawiały o zwierzętach, które żyją w naszym kraju. Świetną zabawą okazało się naśladowanie wybranych zwierzaków.
16 lutego dzieci poznały książeczki z wierszami polskich poetów. W czytelni rozbrzmiały słowa z wierszyków Konopnickiej, Tuwima i Brzechwy.
23 lutego grupa Maluszków wysłuchała bajeczę o Misiu Gabrysiu. Istotnym momentem spotakania było wchodzenie na najwiekszą w bibliotece drabinę - trzeba przyznać, że jest to wyjątkowo lubiana przez dzieci forma zabawy.
2 marca czytaliśmy bajeczkę Dzień Malucha. Dzieci bardzo ciekawie opowiadały także o tym jak wygląda ich dzień, co jadzą na śniadanko, w co lubią się bawić...
Po każdym spotkaniu dzieci z ogromnym przejęciem i zaangażowaniem wybierają sobie książeczki, które wypożyczają do domu.
Kolejne dwa spotkania z najmłodszymi czytelnikami odbyły się 9 i 16 marca. Dzieci mimo sporej różnicy wieku (najmłodsze 2 latka, najstarsze 4) świetnie się dogadują i bawią. Widać wyraźne zainteresowanie czytanymi bajeczkami. Dzieci są grzeczne. Umieją poruszać się po bibliotece, same oddają przeczytane książeczki i same wybierają te, które chcą zabrać do domu.