Pierwszy prawdziwie wiosenny dzień roku Gminna Biblioteka Publiczna im. Braci Gillerów rozpoczęła spotkaniem z poezją. Po raz kolejny zawitała do Opatówka Teresa Tomsia – poetka, eseistka, krytyk literacki, animatorka kultury.
Głównym tematem dwóch spotkań z Gościem biblioteki, które odbyły się 20 marca, była prezentacja środowiska wielkopolskich poetów, przede wszystkim jednak twórczości dwóch nieżyjących już poetów związanych ze środowiskiem poznańskim: Wincentego Różańskiego i Andrzeja Ogrodowczyka.
Na spotkaniu bibliotekarzy z bibliotek powiatu kaliskiego ziemskiego zatytułowanym Poeta tworzy świat – sylwetki wielkopolskich poetów Teresa Tomsia nawiązała do swojej ostatniej publikacji pt. Rzeczywiste i wyobrażone : szkice, portrety, spotkania, przedstawiając biogramy obu poetów i fragmenty ich wierszy. Pokazała różnorodność życiorysów i ich odzwierciedlenie w twórczości poetów. Poetyckiej wizji otchłani, poszukiwania miejsca w realnym świecie i w wieczności, niepewności istnienia człowieka obecnej u Andrzeja Ogrodowczyka przeciwstawiła twórczość Wincentego Różańskiego, w której poeta zapytuje o sens bytu, o piękno i prawdę, pragnie określić swoje powołanie, jako twórcy, a wyrażając niezgodę na realny świat już tym samym uczestniczy w jego przemianach na lepsze.
Popołudniowe spotkanie miało nieco inny charakter. Oprócz podróży w kręgi wielkopolskich poetów uczestnicy mieli okazję usłyszeć wiersze Teresy Tomsi. Powstała dyskusja nad miejscem poezji w naszym współczesnym świecie, nad wagą poruszanych przez poetów problemów, ich zaangażowaniem w sprawy własnego narodu. Mówiono o poezji, która powstaje „tu i teraz” i jest bliska naszemu światu z jego najtrudniejszymi wątkami.
Na spotkaniu obecni byli także lokalni twórcy, którzy mieli okazję podyskutować z jedną z najwybitniejszych przedstawicielek współczesnej poezji polskiej. Dzień wcześniej odbyło się posiedzenie Kapituły Nagrody Literackiej im. Ks. Jana Twardowskiego, które wyłoniło 7 poetów polskich do nagrody za rok 2013. W nominowanej siódemce znalazła się także Teresia Tomsia.
Pani Teresie Tomsi dziękujemy za ciekawe spotkania w Opatówku, gratulujemy wyróżnienia Kapituły Nagrody Literackiej i życzymy otwartej drogi wśród popularyzatorów i wydawców poezji.
Naszych Czytelników zachęcamy do zapoznania się z poezją Teresy Tomsi, książką o wojennych losach Jej kresowej rodziny pt. Dom utracony, dom ocalony, a także z twórczością współczesnych poetów. Książki te znajdą Państwo w naszej bibliotece.