Imprezy biblioteczne


Obrona cywilna w Wielkopolsce we wrześniu 1939 r. - spotkanie z Krystianem Bedyńskim

Jadwiga Miluśka-Stasiak

We wrześniu 2014 r. minęła 75. rocznica wybuchu II wojny światowej. Ci, którzy przeżyli grozę wrześniowych dni wracają do nich wspomnieniami. Urodzeni po wojnie, a szczególnie młodzież, mogą poznawać tragiczną przeszłość z historycznych publikacji i wspomnień tych, którzy przeżyli koszmar wojny. Bardzo cenne są również prelekcje na ten temat.

6 listopada gościliśmy w bibliotece płk. dr Krystiana Bedyńskiego, emerytowanego funkcjonariusza Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu, który zajmuje się historią najnowszą Polski ze szczególnym uwzględnieniem dziejów więziennictwa, policji i obrony cywilnej. Dr Krystian Bedyński pracował w latach 90. w poznańskim oddziale Komisji Badania Zbrodni przeciw Narodowi Polskiemu. Należy do Klubu Historycznego im. Stefana Roweckiego "Grota". Jest autorem, między innymi, artykułów naukowych i publikacji książkowych o losach kapelanów więziennych w czasie II wojny światowej i powojennych duszpasterzach więziennych oraz o pracownikach więzień.
    Na spotkanie w Opatówku przygotował temat "Obrona cywilna w Wielkopolsce we wrześniu 1939 r." Wiele uwagi poświęcił przygotowaniom cywilnych osób do ewentualnej wojny i patriotycznej postawie polskiego społeczeństwa w przeddzień wybuchu wojny. W sytuacji zagrożenia niepodległości zaczęły powstawać w Polsce organizacje mające na celu szkolenie obronne i sanitarne dorosłych i młodzieży. Inicjowano pożyczki na dozbrojenie armii, organizowano składki na Fundusz Obrony Narodowej, zbiórki złomu dla przemysłu zbrojeniowego. Duzy nacisk kładziono na przygotowanie kobiet, które w warunkach wojny pozostawały w swoich miejscowościach i mogły przynosić pomoc zarówno żołnierzom, jak i ludności cywilnej. Ważną rolę w przygotowaniach odegrała organizacja harcerska.
    Wiedza w zakresie obrony cywilnej zdobyta wcześniej była bardzo przydatna po wybuchu wojny. Zaangażowani ochotnicy nieśli pomoc uciekinierom, organizowali polowe placówki sanitarne a nawet walczyli z bronią przeciw najeźdźcy. Prelegent przytoczył wiele takich przykładów z terenu Wielkopolski. Do walki z Niemcami włączyli się także byli więźniowie, którzy odzyskali wolność w chwili wybuchu wojny. Szczególnie aktywni członkowie obrony cywilnej byli prześladowani przez Niemców w czasie okupacji. Wielu z nich musiało się ukrywać. Złapani przez Niemców byli w bestialski sposób mordowani.
    Przygotowania do wojny – pożyczki i składki na rzecz polskiej armii i szkolenia organizacji społecznych do pełnienia obowiązków w warunkach wojny miały także miejsce w Opatówku. Można dowiedzieć się o tym ze wspomnień starszych mieszkańców Opatówka oraz z publikacji w przedwojennym „Tygodniku Opatowskim”.
                                   
 








Data utworzenia: 2014-11-10
Data aktualizacji: 2014-12-08

Najpopularniejsze

Brak osbługi Flash lub Javascript w Twojej przeglądarce.

Przeglądaj TAGI

Mapa strony