W ramach projektu „Szlakiem pamięci sławnych postaci powiatu kaliskiego” odbył się w niedzielne popołudnie ostatniego dnia lipca „Marsz generała Józefa Zajączka w Opatówku”. Organizatorami imprezy byli: Stowarzyszenie Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej, Gminna Biblioteka Publiczna im. Braci Gillerów, Gminny Ośrodek Kultury w Opatówku, Starostwo Powiatowe w Kaliszu i Urząd Gminy w Opatówku. Impreza była współfinansowana ze środków samorządu województwa wielkopolskiego.
Organizatorzy przygotowali dla uczestników wiele atrakcji nawiązujących do początków XIX w. W bibliotece w Opatówku przygotowano wystawę poświęconą generałowi Zajączkowi i miejscom z nim związanym w Opatówku oraz półgodzinną prelekcję z prezentacją pt. Generał Zajączek jako właściciel dóbr opatóweckich.
Po prelekcji wszyscy wyszli na ulicę Kościelną, by obejrzeć rekonstrukcję wjazdu generała Zajączka do Opatówka, w której uczestniczyli jeźdźcy z Rajskiej Stajni z Panem Dariuszem Walczakiem (generał Zajączek, jego żona Aleksandra i dwie towarzyszące jej damy w strojach historycznych) oraz Oddział Historyczny Wojskowej Akademii Technicznej z Warszawy (armia generała).
Mieszkańcy i goście Opatówka, tak jak za czasów gen. Zajączka, licznie wylegli na ulice miasteczka i uczestniczyli w przemarszu w stronę kościoła i parku. Wszyscy zatrzymywali się przy budynkach z okresu Królestwa Polskiego, które swoje powstanie zawdzięczały ówczesnemu właścicielowi Opatówka – przy dawnej fabryce sukna (obecnie muzeum), dawnym kompleksie zajezdnym (obecnie siedziba biblioteki i przedszkola oraz Gminny Ośrodek Kultury), przy tzw. „cukierni”, przy żelaznym mostku w parku i przy oficynie. Weszli także do kościoła, miejsca pochówku generała, gdzie przy nagrobku generała w kaplicy św. Anny honorową wartę pełnili żołnierze. Przemarsz śladami Zajączka prowadziła Jadwiga Miluśka-Stasiak, która wcześniej wygłosiła prelekcję o generale namiestniku.
Dla uczestników przemarszu przygotowano ognisko w Modrodrzewiu obok „cukierni”, gdzie rozbili obóz żołnierze. Dorośli mogli wziąć udział w konkursie wiedzy o generale Zajączku, dzieci w konkursie rysunkowym. Imprezę uświetnił akordeonista Krzysztof Bondar – uczeń PSM II stopnia w Kaliszu. Żołnierze oddali kilka salw honorowych i chętnie fotografowali się z uczestnikami przemarszu. Pomimo deszczu, który zaczął padać pod koniec imprezy panowała radosna atmosfera i udało się zrealizować wszystkie punkty programu.
Imprezy tego typu cieszą się dużym zainteresowaniem. Organizatorzy byli zadowoleni, że pomimo niepewnej pogody, a później deszczu w przemarszu i ognisku uczestniczyło tak wiele osób. Była to okazja do przeżycia ciekawej przygody historycznej, ale także do przekazania uczestnikom wiedzy na temat przeszłości jednej z miejscowości powiatu kaliskiego – wówczas miasta, ale dzięki jej mieszkańcom od 1 stycznia 2016 r. - znów miasta.