Imprezy biblioteczne


Karnawał

Małgorzata Matysiak

Wieczór Trzech Króli kończył „święte wieczory”, a rozpoczynał staropolskie zapusty.

 

Mięsopusty, zapusty,

Nie chcą panny kapusty,

jeno sarny, jelenie

i żubrowe pieczenie,

Mięsopusty, zapusty,

Nie chcą panie kapusty,

Pięknie za stołem siędą,

Kuropatwy  jeść będą(…)

Mięsopusty, zapusty,

Nie chcą panny kapusty,

Wolałyby zwierzynę,

Niźli prostą jarzynę(…)

 

Skąd się wziął karnawał? Jakie były najstarsze tradycje karnawałowe? Jak podczas karnawału bawili się dawniej Polacy? Na te pytania szukaliśmy odpowiedzi podczas zajęć dla młodych czytelników, które odbyły się 19 stycznia w czytelni naszej biblioteki. Dzieci poznały dość bogate staropolskie słownictwo określające czas karnawału i zabaw, jasne stały się dla wszystkich słowa: zapusty, mięsopust, reduta czy maskarada.

O karnawale mówić można dużo, ale ważne jest jego przeżywanie i dobra zabawa. W tym miejscu warto zacytować słowa brytyjskiego antropologa Victora Turnera: Sposób, w jaki ludzie się bawią, być może głębiej odsłania ich kulturę niż sposób pracy – daje bowiem wgląd w wartości serca.

Zabawa była doskonała. Sporo emocji przysporzyło wykonanie masek karnawałowych. Wzory do ich wykonania zostały zaczerpnięte z podziwianych naocznie, oryginalnych masek weneckich oraz licznych w naszej bibliotece książek z pomysłami artystycznymi dla dzieci. Na zakończenie spotkania odbył się karkołomny taniec z balonami. Szkoda tylko, że zabrakło śniegu, gdyż wspaniałym, tradycyjnym dopełnieniem zabawy byłby kulig.

 

 


Skąd się wziął Karnawał?
Skąd się wziął Karnawał?






Data utworzenia: 2012-01-26
Data aktualizacji: 2012-02-29

Najpopularniejsze

Brak osbługi Flash lub Javascript w Twojej przeglądarce.

Przeglądaj TAGI

Mapa strony