Imprezy biblioteczne


Kamishibai - sposób na lekturę?

Agnieszka Przepiórka

Kamishibai (jap. kami – papier, shibai - sztuka) -  teatr obrazkowy lub inaczej teatr narracji. Jest to technika opowiadania  wywodząca się z XII wieku z Japonii. Głównym elementem jest drewniana lub kartonowa skrzynka, w której przedstawiane są przy użyciu plansz z obrazkami i tekstem kolejne fragmenty bajki.

Przedstawienia kamishibai stanowią pomoc dydaktyczną oraz są doskonałą formą zabawy, zabierają uczestników w podróż do magicznej krainy teatru i literatury jednocześnie. Taką podróż odbyli uczniowie II klas szkoły podstawowej w Opatówku wraz ze swoimi wychowawczyniami w kwietniu 2017 roku za pośrednictwem naszej biblioteki.

Zorganizowanie przez nas zajęć z wykorzystaniem teatrzyku kamishibai i zaprezentowanie w tej formie baśni Hansa Christiana Andersena – „Calineczka” stworzyło możliwość poznania zarówno treści lektury jak i zagadnień związanych z teatrem. Drugoklasiści po obejrzeniu przedstawienia rozmawiali o tym, że nie wolno nikogo oceniać po wyglądzie, czy też uszczęśliwiać na siłę. Ważne aby kierować się w życiu takimi wartościami jak: przyjaźń, dobroć, wdzięczność, empatia. Poza tym dzieci dowiedziały się jakie elementy składają się na teatr, czym różni się on od kina, co to jest orkiestron, czy zapadnia. Każdy z widzów mógł również przez chwilę stanąć z drugiej strony „sceny” i zamienić się w narratora. Okazało się, że zadanie to z pozoru łatwe wymaga jednak pewnego skupienia aby nie pomylić choćby kolejności kart z ilustracjami.

Zespół Gminnej Biblioteki Publicznej im. Braci Gillerów w Opatówku proponuje zainteresowanym współpracę i organizację zajęć z wykorzystaniem techniki  kamishibai. Poznając zasady teatru obrazkowego dzieci mogą same wymyślać i ilustrować własne opowiadania. Jest to też ciekawa forma przybliżenia lektur szkolnych.














21.04.2017
21.04.2017
21.04.2017
21.04.2017

Data utworzenia: 2017-04-12
Data aktualizacji: 2017-04-22

Najpopularniejsze

Brak osbługi Flash lub Javascript w Twojej przeglądarce.

Przeglądaj TAGI

Mapa strony