Imprezy biblioteczne


Jak radzić sobie z budżetem domowym, długami, bankami, kryzysem finansowym?

Małgorzata Judasz

14 maja 2015 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Opatówku odbyło się spotkanie z ekspertami z zakresu ekonomii i psychologii: Anny Warchlewskiej z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz Romana Pomianowskiego, prezesa Stowarzyszenia Program Wsparcia Zadłużonych z Poznania pod hasłem „Zerwać z długami – jak mądrze gospodarować domowym budżetem?…”.

Anna Wachlewska opowiedziała o racjonalnym sposobie na domowy budżet. Podkreśliła potrzebę analizy dochodów i wydatków oraz planowania ich w cyklu rocznym. W materiałach jakie otrzymał każdy z uczestników spotkania, znalazł się nawet wzór takiej tabeli z budżetem. Dowiedzieliśmy się także m.in. jak w racjonalny sposób dzielić swoje wydatki (np. 10% dochodów na rozrywkę i tyle samo na inwestycje....) oraz na czym można i warto oszczędzać.

  Pani Anna omówiła także najpopularniejsze produkty bankowe dla tych, którzy mają oszczędności, jak i dla potrzebujących dodatkowych środków. Rozszyfrowała prawdziwe znaczenie terminów takich jak: "całkowita kwota do spłaty", "całkowity koszt kredytu", "całkowita kwota kredytu", "RRSO", bo wbrew pozorom, każdy mówi o czym innym. Podała kilka pomysłów na zmniejszenie kosztów obsługi naszych ror-ów oraz doradziła w jaki sposób pytać o kredyt, by go otrzymać. Poinformowała o gwarantowanych ustawowo prawach kredytobiorców oraz o zasadach działania Biura Informacji Kredytowej. Zwróciła także uwagę na to, by przed wyborem instytucji finansowej koniecznie odwiedzić stronę internetową Komisji Nadzoru Finansowego i sprawdzić co znajduje się na prowadzonej przez nią liście ostrzeżeń publicznych.

Drugi gość, Roman Pomianowski, z wykształcenia psycholog, od kilku lat aktywnie pomagający osobom zadłużonym, przedstawił nam ludzką stronę kredytów i pożyczek. Uświadomił,  że każdy z nas może w życiu zostać tak wierzycielem, jak i dłużnikiem. Pokazał, także na przykładach z życia, że kredyt może być zarówno szansą motywującą do rozwoju i pobudzającą aktywność, jak i zagrożeniem.

Opowiedział o mechanizmach popadania w długi i wyuczoną bezradność oraz o recepcie na wyjście z kryzysu finansowego jaką proponuje Stowarzyszenie Program Wsparcia Zadłużonych z Poznania. Prowadzi ono działania edukacyjne przeznaczone dla osób zadłużonych i ich rodzin. Odbywają się one w postaci spotkań grupowych i indywidualnych, doradztwa przez internet (komunikator Skype) oraz działań Grupy Anonimowych Dłużników, wzorowanych na programie Anonimowych Alkoholików. Podkręślił, że wyjście z długów, choć wymaga wiele pracy i samozaparcia jest możliwe.

Spotkanie było częścią projektu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu realizowanego w ramach programu edukacji ekonomicznej Narodowego Banku Polskiego.


Przydatne linki:

Relacje ze spotkań w Wielkopolsce oraz materiały

Stowarzyszenie Program Wsparcia Zadłużonych

Psychologia zadłużenia - blog Romana Pomianowskiego

Zanim podpiszesz - porady dla pożyczających
     i inwestujących

Komisja Nadzoru Finansowego, (polecamy dział: Serwis
     konsumenta
, zakładka: Inne)















Data utworzenia: 2015-05-15
Data aktualizacji: 2015-05-15

Najpopularniejsze

Brak osbługi Flash lub Javascript w Twojej przeglądarce.

Przeglądaj TAGI

Mapa strony