W piątkowy wieczór 17 kwietnia 2015 r. czytelnicy naszej biblioteki zgromadzili się się z Gminnym Ośrodku Kultury w Opatówku na spotkaniu z autorką książki pt. Zielona sukienka – Małgorzatą Szumską. Książka cieszy się wielkim zainteresowaniem w całej Polsce. Jej autorka, posiadająca wiele umiejętności i pasji, jest osobą niezwykle aktywną i zapracowaną, a jednak przyjęła nasze zaproszenie.
Spodziewaliśmy się znacznej frekwencji i dlatego skorzystaliśmy z gościnności Gminnego Ośrodka Kultury, by pomieścić wszystkich zainteresowanych.
Na spotkaniu, obok dorosłych, pojawiła się także młodzież. Wszyscy, z wielkim zaciekawieniem i wzruszeniem, słuchali rodzinnej opowieści Małgorzaty Szumskiej o powojennych losach jej dziadków. Autorka książki, zasascynowana opowieściami dziadków, postanowiła wyruszyć ich śladami poprzez Wileńszczyznę, z której pochodzili do wioski Mokrusza w pobliżu Kańska w Kraju Krasnojarskim na Syberii, dokąd zesłano jej babcię z małym synkiem i rodzicami, nad jezioro Bajkał i do Kazachstanu, gdzie w karłagu pracował w kopalni w nieludzkich warunkach jej dziadek skazany na 25 lat za działalność w AK. Dziadkowie zostali rozdzieleni tuż po ślubie w 1951 r., ale ich miłość przetrwała największą próbę – pomogła im przetrwać i połączyć się na nowo, a symbolem tej miłości była zielona sukienka uszyta przez babcię z materiału kupionego przez dziadka za ciężko zarobione pieniądze jeszcze w czasie uwięzienia w łagrze.
Autorka podróżowała koleją transsyberyjską, ucząc się po drodze języka rosyjskiego, dotarła do miejsca, w którym żyła babcia, poznała jej najbliższą przyjaciółkę – Szurę, zwiedziła też muzeum karłagu w Kazachstanie, gdzie zapoznała się z warunkami, w jakich żyli więźniowie. Przekazała do muzeum dokumenty swojego dziadka, by pozostał ślad jego katorgi w tym miejscu.
W opowieści Małgorzaty Szumskiej przeplatała się przeszłość z teraźniejszością. Są żegnający się na zawsze dziadkowie, którzy jednak wierzą, że los pozwoli im jeszcze się spotkać. Są opisy nieludzkich warunków życia więźniów łagrów poparte fotografiami. Jest tęsknota babci za rodzinną Wileńszczyzną. Ale jest też spotkanie autorki z Szurą, jej zdziwienie, że Janka, czyli babcia Małgosi ma tak dużą córkę, choć to przecież wnuczka. Jest wioska Mokrusza, której ocalała cześć nie zmieniła się od czasów, gdy żyła tam babcia. Jest serdeczność zwykłych ludzi zakrapiana samogonem, ich niewielka wiedza o świecie i nieznajomość historii. Pokazany jest obecny sposób fałszowania historii w kłamliwym reportażu o autorce książki i jej dziadkach.
Małgorzata Szumska spotkała nad Bajkałem szamana i opowiadanie o nim przywodzi na myśl opisy Agatona Gillera, który tam przebywał na zesłaniu 150 lat temu.
Spotkanie z autorką Zielonej sukienki dostarczyło wielu bardzo różnych wrażeń – od wzruszeń aż do łez po uśmiech w sytuacjach humorystycznych tworzonych przez szczere i dobre serca ludzi, którzy żyją jakby w innym wymiarze czasu. Autorka pokazała, szczególnie młodzieży, jak ważne jest to, skąd przyszliśmy, kim jesteśmy. A wszystko to tkwi w naszych korzeniach, które warto poznawać, budując bliskie, serdeczne relacje z naszymi przodkami.
Książka Małgorzaty Szumskiej pt. Zielona sukienka jest dostępna w bibliotece w Opatówku. Zachęcamy do jej przeczytania.