29 czerwca 2012 r. odbyły się pierwsze warsztaty z cyklu "Biblioteka pomysłów”, pod hasłem „Nie trafiać w próżnię, czyli dlaczego warto badać potrzeby mieszkańców”. Postawiły one przed uczestniczkami zadanie zmierzenia się z zagadnieniem diagnozy społecznej
Biblioteki działają dla zaspokojenia określonych potrzeb mieszkańców swojej okolicy, ważną sprawą jest, więc scharakteryzowanie społeczności lokalnej i rozpoznanie jej potrzeb. Potem dopiero można planować działania, które znajdą swoich odbiorców.
Na warsztatach uczyłyśmy się analizować otoczenie, w którym działamy, wyszukiwać ewentualnych partnerów, zastanawiałyśmy się nad możliwymi potrzebami obecnych i przyszłych użytkowników biblioteki oraz poznałyśmy wybrane metody i techniki badań.
Warsztaty przeprowadziła Alicja Urbańska, instruktor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, a przygotowano je przy wsparciu Centrum Aktywności Lokalnej CAL.
Dziękujemy Dyrekcji Gimnazjum im. Agatona i Stefana Gillerów w Opatówku za użyczenie tablicy flipchart.
Na spotkaniu uroczyście pożegnałyśmy Marię Giemżę-Żurawską, instruktor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, z którą współpracowałyśmy od 1999 roku.