13 maja 2015 r. bibliotekarze z bibliotek publicznych powiatu kaliskiego ziemskiego odwiedzili Turek.
Pierwszym punktem programu było zwiedzanie w Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera, po kórym oprowadził nas sam dyrektor Bartosz Stachowiak. Mogliśmy obejrzeć wystawy etnograficzną; archeologiczną z wykopaliskami zwierząt prehistorycznych z okolicu Turku; poświęconą ruchowi harcerskiemu; najnowszą wystawę, przygotowaną specjalnie na Dzień Dziecka, na której królował... Koziołek Matołek oraz to, z czego słynie muzeum - projekty turkowskich polichromii i witraży Józefa Mehoffera.
Muzeum w Turku, to muzeum żywe, które oprócz działalności wystawienniczej prowadzi także warsztaty w pracowniach tkackiej, witrażu i ceramiki oraz inne przedsięwzięcia kulturalne, edukacyjne i rozrywkowe.
Następnie urokliwymi uliczkami przeszliśmy do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Włodzimierza Pietrzaka w Turku. Wanda Grzeszkiewicz, dyrektor biblioteki opowiedziała nam o dokonaniach swej placówki ze szczególnym uwzględnieniem działalności wydawniczej.
Biblioteka jest znana i nagradzana za regionalną serię „Bibliotheca Turcoviana", w której ukazały się tomiki poetyckie oraz cieszące się dużym powodzeniem publikacje popularnonaukowe. Należą do nich m.in. albumy z unikalnymi fotografiami z okresu okupacji Kreisblidstelle Turek/Wartheland. "Archiwum Igły". Obowiązkowym elementem takich wyjazdów jest także zwiedzanie biblioteki, rozmowy, wymiana doświadczeń oraz poszukiwanie inspiracji.
Po wyjściu z biblioteki ruszyliśmy do kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa, słynącego z polichromii, witraży i obrazów Józefa Mehoffera. W towarzystwie dyrektora Bartosza Stachowiaka, prawdziwego znawcy i pasjonata, mieliśmy okazję się przekonać jak wygląda w całej okazałości turkowskie dzieło Józefa Mehoffera. Dyrektor zdradził nam kilka ciekawostek związanych z Mehofferem i jego dziełem oraz samym miastem Turkiem, których nie sposób wyczytać w przewodnikach.
Z Turku wyjeżdzaliśmy obdarowani książkami „Bibliotheca Turcoviana" oraz przekonani, że warto tutaj wrócić, bo jest to miejsce otwarte i przyjazne przybyszom, bo można spotkać tutaj ludzi z pasją a dzieła sztuki wysokiej klasy czekają na nas bardzo blisko.