Na początku tego roku środowisko bibliotekarskie zostało zaskoczone projektem reorganizacji bibliotek szkolnych przedstawionym przez Ministra Informatyzacji i Administracji Michała Boniego. Reorganizacja miała przynieść tzw. oszczędności samorządom lokalnym, a w rzeczywistości prowadziłaby do likwidacji tych bibliotek, które przestały wchodzić w skład ogólnonarodowej sieci bibliotecznej. Dzięki licznym protestom bibliotekarzy i nauczycieli minister Boni odstąpił od realizacji projektu. Temat bibliotek szkolnych stał się jednak bardzo aktualny i władze samorządowe zaczęły przyglądać się pracy tych bibliotek. Z inicjatywy sekretarza gminy Opatówek Krzysztofa Dziedzica odbyło się w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Braci Gillerów w Opatówku szkolenie bibliotekarzy szkolnych. Obecny był sekretarz gminy Krzysztof Dziedzic, dyrektor ZEAS Arkadiusz Łańduch, dyrektorzy szkół gminnych z gminy Opatówek, bibliotekarze z bibliotek szkolnych i pracownicy ZEAS prowadzący rachunkowość.
Szkolenie prowadziła Jadwiga Miluśka-Stasiak – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej im. Braci Gillerów w Opatówku. W jego trakcie poruszane były różne problemy dotyczące bibliotek szkolnych, wśród nich bardzo trudne, związane z brakiem odpowiednich aktów wykonawczych dotyczących inwentaryzacji zbiorów biblioteki szkolnej. Ustawa o rachunkowości nie przewiduje odrębnego sposobu inwentaryzowania zbiorów bibliotecznych, a tymczasem różnią się one zasadniczo od innych składników majątkowych. Jakkolwiek zadania biblioteki szkolnej częściowo różnią się od zadań innych bibliotek, to prowadzenie biblioteki, nawet najmniejszej, niezależnie od tego komu podlega, jest oparte na podobnych zasadach, gdyż książki zasadniczo różnią się od mebli, pomocy naukowych, sprzętu biurowego i innych składników majątku szkoły. Odejście od ogólnych zasad prowadzenia biblioteki oznacza dezorganizację jej pracy i zakłócenia w ewidencji materiałów bibliotecznych, w efekcie może doprowadzić do zniszczenia biblioteki.
Tymczasem koniecznością jest wspólne działanie wszystkich: rodziców, opiekunów, nauczycieli, bibliotekarzy i wszystkich, którzy mają na celu dobro młodego pokolenia, w celu promowania książki, gdyż w naszym kraju spada czytelnictwo. Konsekwencje odchodzenia od słowa pisanego, od czytelnictwa, są widoczne już teraz. Wielu młodych ludzi, i nie tylko, nie potrafi w sposób racjonalny korzystać z zalet nowoczesnych technologii informatycznych i telewizji. Wysoko rozwinięte społeczności promują czytelnictwo, gdyż słowo pisane ma wielki wpływ na wielostronny rozwój człowieka, gdyż:
Zalet czytania, zwłaszcza czytania małym dzieciom, jest wiele. Dlatego tak ważna jest współpraca wszystkich w celu propagowania czytelnictwa i wspierania służących mu placówek.
Samorząd gminy Opatówek docenia rolę bibliotek w szkołach. Uczestnicy spotkania w bibliotece doszli do wniosku, że konieczne jest ich unowocześnienie. Biblioteki powinny przeprowadzić selekcje zbiorów, usuwając książki zniszczone, zdezaktualizowane i zbędne a jednocześnie kupować nowości, tak by biblioteka była atrakcyjna dla uczniów. Sprawą niezwykle ważną jest komputeryzacja zbiorów. Istnieją specjalne programy komputerowe przeznaczone dla bibliotek szkolnych. Stworzenie bazy komputerowej książek pozwoli na uruchomienie automatycznej wypożyczalni, co pozwoli bibliotekarzom szkolnym na zaoszczędzenie czasu potrzebnego na tradycyjne prowadzenie dokumentacji i poświęcenie go na różne formy pracy z czytelnikami. Przeprowadzenie selekcji i wprowadzenie księgozbioru do bazy komputerowej wymaga jednak od bibliotekarzy wiele czasu i pracy.