10 sierpnia przypada dzień świętego Wawrzyńca, patrona bibliotekarzy i bibliotek, ale także kucharzy, piekarzy, uczniów, administratorów, ubogich studentów, winnic oraz wszystkich zawodów zwiazanych z ogniem, w tym strażaków. Patronuje także diecezji pelplińskiej, miastom Norymberga i Wodzisław Śląski oraz Hiszpanii. Świętego Wawrzyńca wzywano do pomocy w chorobach reumatycznych, przy bólach pleców i w razie pożarów. W Krakowskiem św. Wawrzyniec męczennik był uważany za patrona pszczelarzy. W ten dzień święcono miód i obdzielano nim wszystkich bliskich i znajomych.
Kościół Katolicki ma 16 świętych i 4 błogosławionych o tym imieniu. Nam chodzi o św. Wawrzyńca diakona, męczennika rzymskiego. Miał pochodzić z Hiszpanii, żył w I poł. III w n.e. za czasów papieża Sykstusa II zajmował się administrowaniem dobrami kościelnymi i opieką nad ubogimi Rzymu. Po wydaniu przez cesarza Waleriana w 258 r. edyktu, który pozwolił na prześladowania chrześcijan, Wawrzyniec został aresztowany i poddany torturom. Chciano od niego wydobyć informacje o majatku kościelnym. Kiedy okazało się, że dobra te zostały wcześniej rozdane ubogim, Wawrzyńca ubiczowano a potem rozłożono na kracie i przypiekano na wolnym ogniu.
W ikonografii przedstawiany jest jako diakon w dalmatyce lub ze stułą. Jego atrybutami są księga, krata, palma, otwarta szafka z księgami Ewangelii, sakiewka, zwój.
Z dniem naszego świętego związane są ciekawe przysłowia:
Święty Wawrzyniec obiecuje nam w tym roku słotną jesień, ale za to lekką zimę.
Informacje pochodzą z:
Michał Gryczyński, Bożena Mazur: Poczet najważniejszych postaci w dziejach Kościoła Katolickiego, Poznań 2006, s. 33.
Wincenty Zalewski: Świeci na każdy dzień, Warszawa 2000, s. 459-461.
oraz tej strony.