Siedziba biblioteki w Opatówku

 

Zapraszamy

Poniedziałek - Piątek: 7:30 - 19:00
Sobota: 8:00 - 13:00

 





Biblioteka w Opatówku


Słońce zapala korony drzew
nad budynkiem BIBLIOTEKI,
zagląda na półki pełne książek.
Strzegą ojczystego słowa,
bo "Polacy nie gęsi"
                  - jak powiedział Rej...

Kiedy czytelnia pustoszeje,
noc delikatnie wyścieła regały.
Każdego dnia
słońce, zieleń i ciszę
zamyka w urodzie
MIASTA GILLERÓW...
                           Anna Zabacka

 

 


 

 

Biblioteka jest jedną z trzech najważniejszych instytucji kultury w Opatówku obok Muzeum Historii Przemysłu i Gminnego Ośrodka Kultury. Została powołana w 1949 r. i nieprzerwanie działa do dnia dzisiejszego.

Od 1999 r. biblioteka nosi imię Braci Gillerów – opatowian zasłużonych dla kultury i literatury polskiej.

W czasie 60 lat istnienia biblioteki zmieniała się jej siedziba. Od 1990 roku biblioteka mieści się  w zabytkowym budynku dawnego zajazdu w lokalu o powierzchni 130 m2.

Księgozbiór biblioteki był tworzony od podstaw, gdyż niewielkie biblioteki działające przy organizacjach społecznych i kościele w okresie przedwojennym zostały zlikwidowane w czasie II wojny światowej. Zachowały się nieliczne egzemplarze książek z tych bibliotek. Księgozbiór biblioteki obejmuje 27 tys. woluminów książek. Biblioteka posiada także zbiory regionalne (dokumenty i fotografie) oraz niewielkie zbiory specjalne. W bibliotece znajduje się depozyt dokumentów rodziny Gillerów znalezionych przez bibliotekarki w 1997 r.

Ze zbiorów biblioteki korzysta rocznie ok. 2500 użytkowników (wypożyczenia książek, informacje na miejscu, korzystanie z Internetu). Dziennie biblioteka rejestruje przeciętnie ok. 80 użytkowników, z czego ponad połowę stanowi  młodzież i studenci.

Biblioteka zatrudnia 4 bibliotekarzy i jest całkowicie skomputeryzowana. Od 1999 r. pełni obowiązki biblioteki powiatowej dla Powiatu Kaliskiego Ziemskiego.

Biblioteka gromadzi zbiory regionalne i prowadzi działalność regionalną i wydawniczą. Organizuje także spotkania autorskie z pisarzami i innymi ciekawymi ludźmi. Dużą wagę przykładają bibliotekarze do pracy z najmłodszymi czytelnikami.

Działalność biblioteki jest zauważana i doceniana. W roku 2004 biblioteka otrzymała medal „Wielce zasłużonym dla kultury” od Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Odznaczenia posiadają także bibliotekarki.

Najpopularniejsze

Brak osbługi Flash lub Javascript w Twojej przeglądarce.

Przeglądaj TAGI

Mapa strony